Go to content

Co zrobiliśmy - 2011

Dla mnie i dla mojej wsi

"Dla mnie i dla mojej wsi" to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły od listopada 2010 r. do czerwca 2011 r. w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Żędowicach. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki.

Realizacja tego projektu miała na celu:

 • zaangażowanie społeczności lokalnej w rozwój swojego regionu,
 • dbanie o estetykę najbliższej okolicy,
 • pogłębianie wiedzy w zakresie tradycji, obrzędów i zwyczajów przodków,
 • uwrażliwianie na piękno i uczenie szacunku dla otaczającej kultury,
 • naukę współdziałania i współpracy w grupach.

Krótko mówiąc chodziło o to, żeby się razem spotkać, czegoś nauczyć i zrobić coś dla naszej wsi.

W ramach projektu zorganizowano kursy i warsztaty dla uczniów i mieszkańców wsi. Udział w zajęciach był bezpłatny.

Zajęcia dla koła tanecznego "Żędowianie"

W szkole w Żędowicach odbyło się 25 zajęć koła tanecznego. Zajęcia odbywały się w każdy czwartek pomiędzy 15.30 a 16.15. Prowadziła je pani Jadwiga Breguła. Zorganizowano też 4 wyjazdy do Koszęcina. Tam, pod okiem pani Zofii Czachlewskiej, choreografa i wieloletniej solistki Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", młodzież doskonaliła swoje umiejętności. Dotyczyły one nowych układów w rytmie polki  walca, układów do poloneza, kujawiaka i krakowiaka oraz układów do tańców regionalnych takich jak: druciarz, krakowianka, gołąbek i zajączek.

Kurs komputerowy

W 15 godzinnym kursie komputerowym, prowadzonym przez pana Henryka Kozuba brało udział 16 osób. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach.

Uczestnicy kursu zapoznali się z:

 • budową komputera oraz system operacyjnym Windows XP,
 • programem graficznym Paint,
 • edytorami tekstu,
 • podstawami programu Excel 2003,
 • internetem jako globalną siecią,
 • programami antywirusowymi.

Warsztaty gotowania i pieczenia

W ramach projektu odbyły się również warsztaty gotowania i pieczenia, w trakcie których 30 osobowa grupa dzieci uczyła się przygotowywać ciasta i ciasteczka oraz nadzienie do wafli. Zwieńczeniem pracy była wspólna degustacja.
Wśród dorosłych bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się natomiast warsztaty rzeźbienia w owocach i warzywach oraz wykonywania ozdób z warzyw i owoców.

Kurs florystyki

W czasie 40 godzinnego kursu florystyki 10 pań zapoznało się z roślinami ozdobnymi stosowanymi we florystyce i poznawało tajniki:

 • pielęgnacji roślin ciętych oraz przedłużania okresu ich trwałości,
 • układania bukietów techniką spiralną,
 • układania bukietów ślubnych,
 • tworzenia kompozycji okolicznościowych.
Paniom zostały zaprezentowane również materiały stosowane we florystyce oraz biżuteria florystyczna.
Wszystkie panie z przyjemnością przyswajały sobie nową wiedzę, bo czyż nie nie jest prawdą, że kwiat żyje, kocha i przemawia cudownym językiem.

Warsztaty rękodzieła artystycznego

Dużym zainteresowaniem pań cieszyły się również 14 godzinne warsztaty rękodzieła artystycznego, w czasie których uczestniczki zapoznały się z techniką zdobienia "decoupage" oraz techniką "shabby chic" i filcowania na mokro.
W zajęciach uczestniczyło 17 osób.

Kurs kształtowania terenów zielonych

Kursem kształtowania terenów zielonych zainteresowanych było 30 osób, które przez 50 godzin pod okiem instruktora kopały, grabiły, sadziły i  przycinały krzewy na skwerach wokół szkoły. I choć niektórzy mówili, że kopać i grabić potrafili już przed kursem, to każdy dowiedział się też czegoś nowego: jak projektować tereny zielone, jak przycinać i formować krzewy, na czym polega szczepienie drzew, a na czym okulizacja.
Po kursie na terenie szkoły pozostały dwa piękne skwery oraz skalniak.

Żędowianie

Żędowianie

Kurs komputerowy

Warsztaty rękodzieła artystycznego

Warsztaty rękodzieła artystycznego

Kurs kształtowania terenów zielonych

Kurs kształtowania terenów zielonych

Otwieramy dni kulturze

W okresie od września do grudnia 2011 roku w Zespole Szkolno - Gimnazjalnym w Żędowicach realizowany był projekt "Otwieramy drzwi kulturze", na który pozyskano środki w wysokości 6000 zł ze Starostwa Powiatowego. Jego beneficjentem była młodzież gimnazjalna (48 uczniów).


W czasie trwania projektu jego uczestnicy wzięli udział w 3 wyjazdach na imprezy kulturalne:

 • do kina /na film "Bitwa warszawska" w Kinie "Helios" w Opolu/,
 • do teatru /spektakl "Balladyny" w Teatrze Nowym w Zabrzu/,
 • do muzeum /zwiedzanie wystaw stałych i czasowych Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu/.
Młodzież uczestniczyła w lekcji teatralnej, lekcji muzealnej oraz dwóch koncertach muzycznych: "Perkusja to nie tylko bęben" i "Muzyczna podróż dookoła świata" prowadzonych przez pedagogów Szkoły Muzycznej w Opolu.

Uczniowie wzięli również udział w zajęciach warsztatowych w szkole prowadzonych na zasadzie wolontariatu (13 godzin), na których wprowadzeni zostali w świat filmu, uczyli się pisać recenzje, wykonywali plakaty teatralne, rysowali komiksy przedstawiające drogę do zostania artystą muzykiem, pisali artykuły prasowe z wycieczki do muzeum oraz projektowali własne "Przewodniki po kulturze" jako kompendium wiedzy o kulturze zdobytej w trakcie trwania projektu. Najlepsze prace zostały wyróżnione dyplomami i nagrodami.

W czasie trwania projektu w szkole zostały wykonane gazetki na tematy związane ze sztuką, m. in. dotyczące historii kina, dziejów teatru oraz instytucji kulturalnych w regionie. Z pozyskanych środków zakupiono m. in. telewizor, filmy DVD, materiały biurowe oraz nagrody dla uczniów.


Dzięki projektowi młodzież z małej miejscowości miała możliwość uczestniczenia w różnych formach życia kulturalnego (kino, muzeum, teatr, warsztaty muzyczne). Uczniowie poszerzyli swoje wiadomości na temat poszczególnych dziedzin sztuki oraz rozwinęli swoje zainteresowania artystyczne. Drzwi do kultury zostały otwarte.


Projekt realizowały Jolanta Baron i Anita Stachowska.

Lekcja teatralna

Lekcja teatralna

Lekcja muzealna


Back to content | Back to main menu